O NATEČAJU IN DELAVNICAH

OJAČEVALNICA – Mala šola kitare za songwriterje je svojevrsten pedagoški program, ki je usmerjen v glasbeno-kreativni razvoj kitaristov, predvsem iz alternativnih glasbenih žanrov, kar je v našem prostoru precejšnja redkost.

Sestavljena je iz treh brezplačnih delavnic, zaključnega nastopa ter uvajalnega, spoznavnega dne za mlade kitaristke in kitariste od 12. do 18. leta, ki bo potekal novembra in decembra 2023 v Gala hali.

6.11.2023 objavljamo natečaj, na podlagi prijav pa bosta Katarina Deskovič, kulturna producentka in vodja kluba Gala hala ter Luka Flegar, mentor delavnice, kitarist in pevec, do 21.11.2023 izmed prijavljenih izbrala 5 udeležencev, pri čemer bodo prednost imeli tisti iz socialno ogroženih družin.

Rok za prijavo je 20.11.2023.

S sodelovanjem na delavnicah, katerih namen je spodbujanje glasbene kreativnostilastnega avtorskega izraza na kitari, pisanja pesmi, aranžiranja za svoj bend in nenazadnje učenje novih kitarskih veščin, bodo mladi ustvarjalci pridobili nova znanja, samozavest za zagon lastne ustvarjalske identitete in realen vpogled v umetniški proces delanja glasbe. 


POTEK

V Ojačevalnici je program skrbno zastavljen, hkrati pa se bo mentor prilagajal predznanju in zmožnostim vsakega posameznega udeleženca. Delavnice bodo potekale v enotedenskem razmaku, pri čemer se pričakuje tudi sprotno domače delo udeležencev. Mentor bo na delavnicah predstavil koncepte za razvijanje pesmi in njihovega igranja, nato pa je na udeležencu, da dela na tem tudi sam. 

Na spoznavnem dnevu se bodo spoznali organizatorji,  udeleženci, starši in mentor. Ta bo ocenil znanje udeležencev in se čimbolj podučil o vsakem posamezniku, njegovih ciljih, željah in nenazadnje okusu ter dal prvo domačo nalogo: na naslednji delavnici bo moral vsak od udeležencev predstaviti lastno pesem ali pa vsaj nastavek za pesem – melodijo, kitarski riff, harmonijo, morda besedilo ipd.

Na prvi delavnici se bo izvajalo in poslušalo avtorske pesmi ali ideje udeležencev, o njih diskutiralo ter ideje razvijalo dalje. Mentor se bo posvetil vsakemu udeležencu posebej in podal mnenja o njegovem delu. 

Na drugi delavnici bodo učenci predstavili, kako so prvotno idejo v preteklem tednu razvili dalje v skladu z opažanjem s prve delavnice. Mentor bo poskušal najti še druge načine izboljšave obstoječe pesmi. Na tej točki se bo postavilo vprašanje aranžmaja – ali bo udeleženec igral pesem sam ob svoji spremljavi ali bo potreboval dodatno spremljavo in če ja, kakšno? Mentor se bo bolj posvetil tehnični plati posameznikov ter jim dal napotke kako najbolj učinkovito zvaditi svoje glasbene dele. 

Na tretji delavnici se pričakuje že bolj ali manj zaključene pesmi ter njihove aranžmaje. Na tej delavnici se bodo delili še zadnji napotki, pesmi se bo vadilo v taki obliki, kot bodo predstavljene na zaključnem koncertu, kamor so vabljeni prijatelji, sošolci in svojci udeležencev ter zainteresirana javnost, pri čemer velja opozoriti, da so delavnice brezplačne, zaključni dogodek pa plačljiv. 


CILJ

Cilj delavnic je z vsakim posameznim sodelujočim razviti, dokončati in odigrati njegovo lastno skladbo. Posameznim tipom skladb se bo tudi prilagodila zasedba; če bo skladba tipa solo izvajalec – kantavtor, jo bo ta izvajal sam, če bo pa zahtevala podporo benda, bo izvedena ob podpori celotnega benda, ki ga lahko zagotovimo mi. 

Na zaključnem koncertu bodo udeleženci imeli možnost dela s tonskim in lučnim mojstrom, dobili bodo vpogled v organizacijo koncertov in dinamiko sodelovanja na le-teh.

Cilj je torej mladim kitaristom spodbuditi zanimanje za iskanje lastne glasbene kreativnosti in identitete, jim ponuditi primeren prostor in strokovno mentorstvo za ustvarjanje lastne glasbe, predvsem kako osnovno glasbeno idejo zgraditi v zaključeno skladbo, ter jih seznaniti s klubskim prostorom, kjer se končni produkt ustvarjanja predstavi občinstvu. 

Mentor lahko na podlagi svojih večletnih izkušenj udeležencem odgovori na marsikatero vprašanje, razreši kako ustvarjalno frustracijo in jim da temelje za nadaljnji glasbeni razvoj. Pomembne komponente so tudi druženje mladih, podpora posebno talentiranimi pd. 


ČASOVNICA

  1. Objava natečaja: 6.11.2023
  2. Rok za prijavo na brezplačne delavnice: 20.11.2023
  3. Obvestilo o izbranih udeležencih: 22.11.2023
  4. Spoznavni dan in prva delavnica: ponedeljek, 27.11.2023, ob 17h – na voljo bomo za morebitna vprašanja in pojasnila, vabljeni tudi starši; Gala hala
  5. Delavnice: 27.11., 4.12. in 11.12. ob 17h; Gala hala
  6. Zaključni nastop: 18.12.2023; generalka ob 17h, nastop ob 18h; Gala hala

Delavnica je delno podprta s strani Mestne občine Ljubljana in Ministrstva za kulturo v okviru programa društva KAPA, ki je glavni financer in organizator projekta.

foto: Maša Gojić, arhiv projekta Mladi Rapetek